Znajdź nas

Cegielnia Rijswaard

De Rijswaard cegielnia z tradycją

 

Cegielnia de Rijswaard to nowoczesna firma z niezwykle bogatą tradycją oferująca najwyższej jakości cegły. Powstała w1900 roku i od tego czasu z sukcesem funkcjonuje na rynku materiałów budowlanych. Początkowo proces produkcyjny wymagał dużego nakładu pracy. Obecnie cegielnia jest jedną z największych i najbardziej innowacyjnych w Holandii.

Najwyższej jakości surowiec oraz zastosowanie najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych są gwarancją stałej, wysokiej jakości cegieł. Wyroby de Rijswaard są synonimem wysokiej jakości i ponadczasowego designu, ich jakość została potwierdzona licznymi certyfikatami. Rocznie w cegielni produkuje się 148 milionów cegieł.

Podczas swojej działalności cegielnia de Rijswaard przechodziła szereg zmian i modernizacji, które unowocześniły proces produkcji oraz poprawiły jej wydajność. Zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwiło poszerzenie oferty i wprowadzenie ekskluzywnych kolekcji cegieł. Co więcej, firma zyskała możliwość elastycznego dostosowania się do oczekiwań rynku i szybkiej reakcji na potrzeby indywidualnych klientów. Aktualnie w cegielni de Rijswaard produkuje się 169 rodzajów cegieł, które dostarczane są do klientów w całej Europie min.: Belgii, Anglii, Niemiec, Szwecji, Norwegii, Czech, Polski, a też do Rosji i Japonii.

Historia

 

Cegielnia de Rijswaard została założona przez F. de Ridder Huyssen z Kattenolijke w 1900 roku. Początkowo praca w cegielni była bardzo trudna. Proces produkcyjny cechowała sezonowość, a każda czynność wykonywana była ręcznie. Cegły wypalane były w piecu polowym. Podczas II wojny światowej z powodu braku węgla i siły roboczej cegielnia została zamknięta. Dopiero po zakończeniu działań wojennych przeprowadzono remont oraz modernizację zakładu i rozpoczęto produkcję. Warunki pracy uległy znaczącej poprawie. Wprowadzono liczne zmiany w procesie produkcji, zainstalowano automatyczną prasę do formowania cegieł, a w 1963 roku uruchomiono pierwszy piec tunelowy.

Udoskonalenie produkcji umożliwiło dalszy dynamiczny rozwój cegielni. Przełomowym rokiem w historii cegielni był 2008 rok. Wówczas przeprowadzono modernizację, która obejmowała wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych oraz zautomatyzowanie procesu produkcyjnego. Modernizacja przyczyniła się do wzrostu wydajności cegielni, a także do osiągnięcia produkcji zrównoważonej. Podczas 115 letniej działalności de Rijswaard zdobyła pozycję uznanego producenta cegieł i nadal stale się rozwija.

wybrane obiekty referencyjne

PROCES PRODUKCYJNY W CEGIELNI DE RIJSWAARD

1

TRANSPORT I SKŁADOWANIE GLINY

Glina do produkcji cegieł pozyskiwana jest z równin zalewowych wielu rzek na obszarze Holandii oraz Niemiec. Do cegielni dostarczana jest na statkach. Na miejscu gromadzona jest na jednym ze składowisk. Tu jest mieszana i pozostaje do fermentacji przez cały rok. Po upływie roku glina cechuje się odpowiednim poziomem jednorodności i jest gotowa do dalszej obróbki.

2

OBRÓBKA GLINY

Po upływie roku glina transportowana jest do tzw. dozownika skrzyniowego z którego trafia na blisko 2 kilometrowy przenośnik taśmowy. Na początku do gliny dodawane są różnego rodzaju barwniki, a następnie ogromny magnes wyciąga z gliny metalowe przedmioty.

3

MIESZANIE WTÓRNE

W kolejnym etapie glina trafia do młyna misowego, gdzie jest miażdżona, dociskana i przesączana przez sito, aby pozbyć się niewielkich kamieni lub dużych brył gliny. Następnie transportowana jest do zbiornika określanego jako piwnica do przechowywania gliny. Przefiltrowany surowiec przechowywany jest tam tydzień, a następnie mieszany po raz kolejny. Mieszanie wtórne to sztandarowa procedura cegielni de Rijswaard gwarantująca wysoką jakość produktów.

4

FORMOWANIE CEGIEŁ

Później glina dostarczana jest do prasy ceglarskiej. Za pomocą długich przenośników taśmowych transportowana jest do mieszarki, gdzie dodawana jest do niej woda oraz piasek. Na koniec glina z piaskiem trafia do dużej prasy rewolwerowej, gdzie jest mieszana a potem przeciskana przez duży stalowy przecinak, który dzieli ją na kawałki o wielkości niewypalonych cegieł. Poszczególne kawałki gliny wrzucane są do form wysypanych piaskiem.

5

SUSZENIE CEGIEŁ

Świeżo uformowane cegły najpierw zostają poddane osuszeniu, a następnie dalszej obróbce. Umieszcza się je w jednej z komór suszarni. Proces suszenia trwa 36 godzin. Podczas suszenia wykorzystywane jest ciepło odpadowe pochodzące z pieca do wypalania cegieł. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej elektrociepłowni cegielnia szczyci się najniższym zużyciem energii podczas procesu produkcji cegieł.

6

WYPALANIE CEGIEŁ

Po osuszeniu cegieł przychodzi czas na pocięcie je na kawałki i odpowiednie ustawienie w wielu rzędach. Dopiero teraz cegły transportowane są do pieca tunelowego. Rozpoczyna się etap wypalania. W piecu panuje temperatura 1250°C, a cały proces trwa kilka dni.

7

PAKOWANIE I MAGAZYNOWANIE

Po wyjęciu z pieca cegły są pakowane i umieszczane w magazynach. Czekają na transport. Cegły transportowane są w samochodach ciężarowych lub statkach.

najpopularniejsze wzory cegieł derijswaard w sezonie 2016

AQUA ROOD REDUX

UTAH

OREGON

ENGELS GEEL

Orion

Grijs ZZ